wtorek, 28 marca 2017

O mistrzu fotografii mody Tadeuszu Rolke - Fashion Master Class

Od końca lat 50' Tadeusz Rolke rozpoczął współpracę z projektantką mody Barbarą Hoff oraz krakowskim tygodnikiem „Przekrój”, w którym publikowano powstałe wtedy zdjęcia modowe. Uważa się, że prace stworzone przez Hoff i Rolkę miały ogromny wpływ na kształtowanie się gustu Polek w PRL.

Reklama na dachu Domu Towarowego Smyk, 1960 

Najsławniejsza fotografia modowa Rolke pochodzi z 1969 roku. Przedstawia modelkę balansującą na pasie drogowym Alei Jerozolimskich w Warszawie.

 Tadeusz Rolke, reklama mody Barbary Hoff, 1967, Warszawa. Na zdjęciu: modelka Lucyna., fot. Tadeusz Rolke / Agencja Gazeta 
Pierwsza sesja modowa dla przedsiębiorstwa „Moda Polska” została zrobiona na zlecenie projektantki oraz ówczesnej dyrektorki artystycznej - Jadwigi Grabowskiej. Najbardziej popularne ze zdjęć jednego z ulubionych projektantów Grabowskiej - Jerzego Antkowiaka, jest autorstwa właśnie Tadeusza Rolke.

 Jerzy Antkowiak z modelkami Mody Polskiej (1967) 
W latach 60’ fotograf współpracował także z miesięcznikiem "Ty i Ja". Na początku dekady przyjął polecenie redakcji i wyjechał do Moskwy. W trakcie pobytu w rosyjskiej stolicy mody wziął udział w pokazie organizowanym w domu towarowym GUM, a głównym celem jego podróży był fotoreportaż poświęcony modzie moskiewskiej, którego dużą część zrealizowano na Placu Czerwonym.


Modelki na Placu Czerwonym w Moskwie, 1960r. / Agencja Gazeta

Moskwa. Pokaz w domu towarowym GUM (?)

Mistrz fotografii podczas swojej kariery poznał polskiego grafika Romana Cieślewicza - Art Director'a czasopism „Elle” oraz wspomnianego wcześniej „Ty i ja”. W związku z tą znajomością i kolejnym zleceniem od „Ty i ja”, w 1965 roku Tadeusz Rolke udał się w pierwszą podróż do Paryża, na plan sesji modowej dla magazynu „Elle”. Na swoich zdjęciach uwiecznił kulisy tamtej sesji autorstwa fotografa Petera Knappa z udziałem sławnych modelek lat 60’ takich jak Heidi i Jean Shrimpton.

Sesja zdjęciowa dla "Elle", 1965

Historia i specyfika polskiej mody oraz kwestia zmian jej oblicza od PRL zostały udokumentowane w filmie Judyty Fibiger "Political Dress (2011), w którym występują m.in. Barbara Hoff, Barbara Hulanicki i Tadeusz Rolke.


W ramach Cracow Fashion Week w Galerii BB przy ul. Skałecznej 5, do 5 kwietnia trwa wystawa „FASHION 50/60. Szukając Marilyn/Finding Marilyn” z pracami fotografów Miltona Greene’a, Wojciecha Plewińskiego oraz Tadeusza Rolke.

Zdjęcia - archiwum Tadeusza Rolke - artmuseum.pl
Share:

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Blog Design Created by pipdig